מה עדיף: עריכה או קורס כתיבה?

אחת ההתלבטויות שמלוות כותבים רבים היא מה עדיף – עריכה או קורס כתיבה?

לשאלה הזאת אין תשובה חד משמעית והיא מאוד משתנה מאדם לאדם ולפי הצרכים. במאמר הנוכחי, אני אנסה לענות  עליה.

תחילה  אסביר מה קורה  בכל  אחד מהם, מה דומה ומה שונה  ולבסוף אנסה להציע מה מתאים ולמי.

סדנת כתיבה

סדנת הכתיבה נועדה לחדד את מיומנויות הכתיבה.

הסדנה מתרכזת בנושאים מסוימים שאותם בחרה המנחה כחשובים, ואותם היא מלמדת. הסדנה מעשירה את ארגז הכלים, את הידע הספרותי, ועיקרה בחוויה, בתרגולים שמגרים את בלוטות הכתיבה להיפתח, ובמתודות השונות שבהן משתמש המרצה.

חשוב לזכור שיש אינספור סוגים של  סדנאות כתיבה וקורסים, וכל מנחה מלמדת את התוכן שמעניין אותה להעביר ובדרך שלה וחשוב לבדוק  מהו  התוכן והאם זה מה שמתאים  גם לך.

 

עריכה

העריכה היא תהליך של שיפור הטקסט הפרט  שלך.

במהלך  העריכה  העורכת המלווה  מתייחסת אל  הטקסט  הפרטי שלך, בודקת אותו, מעירה  עליו, מציעה הרחבות ושינויים.

עורכת טובה תלמד אותך במהלך העבודה  שיטות עבודה ותסייע לך  לחדד את המבט  שלך על  טקסט. באמצעות הערות  ספציפיות  ונקודתיות, הלמידה אפקטיבית ומחדדת וממקדת את היכולות שלך ומשפרת את הסיפור באופן משמעותי.

יתרונות וחסרונות

ידע – הסדנה מעבירה ידע עשיר ומגוון ופותחת מגוון אפשרויות של התמודדות עם טקסט. העריכה אינה מלמדת תכנים כלליים  אלא מה שמתאים לטקסט הספציפי.

התאמה אישית – הקורס מתאים לטווח  רחב  של כותבים, העריכה מותאמת לטקסט הספציפי שלך ומכוונת לנושאים שמאתגרים אותך ועוזרת  לפתור  אותם.

ליווי – עריכה  מספקת  ליווי  אישי צמוד בעוד הסדנה מתרחשת בקבוצה והמנחה מחלקת את זמנה בין כל אחד מחברי הקבוצה.

חוויה – הסדנה  עוסקת בחווית הלמידה, בתרגילים ומתודות שישחררו את הכתיבה, העריכה עוסקת בשיפור כתב  היד ובהערות.

מטרה – מטרת הסדנה היא העשרת הידע, מטרת העריכה היא  כתב יד שלם ואיכותי.

 

ניתן לראות אם כן, שעריכה וקורס הם שתי דרכים לשפר וללמוד  עוד על  הכתיבה שלנו ונשאלת השאלה מתי מתאים קורס  ומתי מתאימה עריכה?

הקורס מתאים  לאנשים  שרוצים להעשיר את הידע שלהם בטווח רחב של נושאים, שרוצים להישאר בתנועה  עם הכתיבה,  שעדיין  לא  רוצים  לעבוד  על  כתב יד  שלם וגם לאנשים שנמצאים  בתהליך כתיבה ורוצים  לדעת יותר.

עריכה  מתאימה לכותבים שיש להם  כתב יד או רוצים  לכתוב כתב יד  שלם  ורוצים לבסס וליישם את  מה שלמדו בקורסים ובסדנאות  בכתב היד שלהם במטרה לכתוב  יצירה בגוון  שלם.

היתרון של הקורס  "כתיבה בגוון  שלם" שאני מעבירה שהוא משלב בין עריכה וסדנה – ולכן אני מגדירה אותו בתור קורס כתיבה. מצד אחד הוא  מעניק חווית למידה, הוא מלמד שפע של תכנים באופן מעמיק מאוד. ולצד  זה,  המשוב  האישי מעניק למידה פרטנית שבה הכותבים לומדים על  עצמם ועל הטקסט  שלהם. מה ניתן  לשפר, כיצד, באמצעות  הערות מאוד ממוקדות ואישיות.

אתם מכירים את עצמכם ויודעים יותר טוב מה מתאים לכם, באיזו נקודה בזמן ובתהליך  הכתיבה  אתם  נמצאים.

וכמובן מוזמנים לפנות אליי בכל שאלה בין אם אתם זקוקים לעריכה, קורס  או  פשוט להתלבט – 054-3191306.

שבוע מצוין.

כתיבת תגובה